• Uncategorized
  • 0

All-League Football: Wollan, Stanley Win Offensive MVP Awards

Napavine quarterback Dawson Stanley (5) throws a deep ball Friday night at Centralia Tiger’s Stadium.

The fall sports All-League teams are starting to come in, and we’ll put the football awards on this post. So far we’ve got the Evergreen 2A Conference, the SWW 2B Mountain Division, and the SWW 2B Coastal Division teams. In the 2As, W.F. West quarterback Nole Wollan won the Offensive MVP award, and in the 2Bs Napavine’s Dawson Stanley won the Mountain Division Offensive MVP award.

Here’s the complete lists:

2017 Evergreen 2A Conference All-League Football

Most Valuable Player: Cy Hicks (12), Tumwater

Offensive MVP: Nole Wollan (12), W.F. West

Defensive MVP: Aiden Slater (12), Tumwater
FIRST TEAM

Offense

Offensive Linemen

Jack Mallonee (12) W.F. West

Mathew Lund (12) Tumwater

Justus Kuykendall (10) Centralia

Ben Slaymaker (12) Rochester

Joe Wylam (12) W.F. West

Caden Hicks (11) Tumwater
Quarterback

Ethan Loveless (11) Black Hills
Running Back

Ka’imi Henry (12) W.F. West

Kylan Touch (12) Aberdeen

Jakob Holbrook (12) Tumwater

Dylan Paine (10) Tumwater
Tight End

Leandre Gaines (10) W.F. West

Thomas Drayton (11) Tumwater
Wide Receiver

Brandon White (12) W.F. West

Jacob Briggs (12) Black Hills

Patrick Riley (11) Rochester
Kicker

Nathan Seaman (12) Tumwater
Punter

Kolby Baird (12) Centralia
Defense

Defensive Linemen

James Tobin (12) Black Hills

Wyatt Deskins (12) W.F. West

Skyler Murray (12) Aberdeen

Jacob Pati (12) Tumwater

Ryley Hall (12) W.F. West

Sam Carson (12) Black Hills
Linebacker

Camden Bull (12) W.F. West

Ryan Peters (12) Black Hills

Mason Burbridge (11) Tumwater

Jack Prentice (11) Tumwater

Owen Oniskey (12) Black Hills
Defensive Back

Tyson Guerrero (12) W.F. West

Jose Pineda (12) Centralia

Connor Clark (12) Tumwater

Kade Weitzel (12) Black Hills

Wyatt Rollman (12) Black Hills

Ethan Wilmovsky (12) Tumwater
Honorable Mention

Bryce Lollar (QB, 11) Rochester

Brycen Yarber (LB, 12) Rochester

Grayson Johnson (DL, 11) Rochester

Andrew Wilmoth (DB, 12) Black Hills

Taylor Simmons (DB, 11) Black Hills

Jordan Clairidge (LB, 11) Black Hills

Zach Loveless (FB/LB, 10) Black Hills

Chad Turner (LB, 12) Black Hills

Xavier Bacak (P, 12) Black Hills

Jaden Toussaint (RB/DB, 11) Black Hills

Aaron Monroe (OL, 12) Tumwater

Elias Polito (QB, 12) Tumwater

Zane Murphy (RB, 11) Tumwater

Tolo Hafoka (LB, 12) Tumwater

Jack Neibauer (DL, 12) Tumwater

Zack Gutierrez (DB, 12) Tumwater

Patrick Williams (DB, 11) Tumwater

Ben Dublanko (QB, 11) Aberdeen

Sage Bridges (OL, 12) Aberdeen

Dan Hunt (OL, 11) Aberdeen

Bailey Delahanty (DB, 12) Aberdeen

Giovanni Pisani (K, 10) Aberdeen

Jordan Thomas (DB/WR, 12) W.F. West

Cory Davis (K, 12) W.F. West

Ryan Jensen (DL, 12) Centralia

Broc Selstrom (DL, 12) Centralia

Nolan Miller (DB, 12) Centralia

Tristan Dickey (DB, 12) Centralia

Dylan Purkey (RB, 12) Centralia


2017 SWW 2B League Mountain Division All-League Football
Coach of the Year: Josh Fay – (Napavine)

OFFENSE
MVP: Dawson Stanley (QB, Napavine, Jr.)

First Team
Quarterback
Zach Lofgren – Jr. (Rainier)

Running Back
Ian Russell – Sr. (Rainier)
Cole Van Wyck – Sr. (Napavine)
Cole Fay – So. (Adna)

Tight End
Randy Kinswa – Sr. (Napavine)

Wide Receiver
Jordan Purvis – Sr. (Napavine)
Matt Poquette – Sr. (MWP)
Noah Lantz – Sr. (Napavine)

Offensive Line
Jason Chilcoate – Jr. (Adna)
Ryan Jelsvik – Sr. (Rainier)
Hayden Lester – Jr. (Napavine)
Johnny Wells – Sr. (Onalaska)
Carson Lewis – Sr. (MWP)

Kicker
Conner Weed – Sr. (Adna)

Return Specialist
Brady Collins – Jr. (Adna)

Second Team
Quarterback
Conner Weed – Sr. (Adna)

Running Back
Ezra Miller – Sr. (Life Christian)
Ashton Haight – So. (Onalaska)
Gavyn Higdon – Jr. (MWP)

Tight End
Alex Frazier – So. (Onalaska)

Wide Receiver
Brady Collins – Jr. (Adna)
Kade Gillispie – Sr. (MWP)

Offensive Line
David Hoover – Sr. (Rainier)
Seth Donaldson – Jr. (Life Christian)
Kameron Perry – Sr. (Adna)
Abel Ingle – So (Adna)
Baltazar Cleveland Barrera – Fr. (Onalaska)

Return Specialist
Jesse Urban – Jr. (MWP)

Honorable Mention
Quarterback
Kaleb Rashoff – Jr. (MWP)

Running Back
Elmer Loose – Jr. (Adna)
Lazaro Rodriguez – Sr. (Onalaska)
Khyree McQueen – Sr. (Chief Leschi)
Dylan Pelletier – Jr. (MWP)

Wide Receivers
Camden Ryan – Jr. (Adna)
Chris Whitford – Jr. (Chief Leschi)

Honorable Mention
Offensive Line
Wade Sabin – Sr. (Napavine)
Noah Cole – Sr. (Napavine)
Devin Francis – Jr. (Cheif Leschi)
Dale Bullpume – So. (Chief Leschi)
DEFENSE
Co-MVPs: Ezra Miller – Sr. (Life Christian), Easton Holmes – Jr. (Rainier)

First Team
Defensive Line
Jason Chilcoate – Jr. (Adna)
Kyson Newcomb – Sr. (Napavine)
Johnny Wells – Sr. (Onalaska)
Cam Wagner – Sr. (Rainier)

Linebackers
Jared McCallum – Jr. (Napavine)
Ian Russell – Sr. (Rainier)
Ashton Dowell – Jr. (Adna)
Noah Lantz – Sr. (Napavine)

Defensive Backs
Jordan Purvis – Sr. (Napavine)
Garret Shannon – Sr. (Napavine)
Cole Fay – So. (Adna)

Punter
Conner Weed – Sr. (Adna)

Second Team
Defensive Line
Bo Moon – Sr. (Adna)
Cade Evander – Fr. (Napavine)
Seth Donaldson – Jr. (Life Christian)
Kameron Perry – Sr. (Adna)

Linebackers
Carson Lewis – Sr. (MWP)
Dawson Stanley – Jr. (Napavine)
Cole Van Wyck – Sr. (Napavine)
Hazen Inman – So. (Onalaska)

Defensive Backs
Zach Lofgren – Jr. (Rainier)
Lazaro Rodriguez – Sr. (Onalaska)
Matt Poquette – Sr. (MWP)

Punter
Kaleb Rashoff – Jr. (MWP)

Honorable Mention
Defensive Line
Seth Harris – Jr. (Napavine)
Baltazar Cleveland Barrera – Fr. (Onalaska)
Dale Bullpume – So. (Chief Leschi)
Devin Francis – Jr. (Chief Leschi)

Linebackers
Travis Honaker – Jr. (Rainier)
Chance Fay – Jr. (Adna)
David Hoover – Sr. (Rainier)
Abel Ingle – So. (Adna)
Gavyn Higdon – Jr. (MWP)

Defensive Backs
Brady Collins – Jr. (Adna)
Kaleb Rashoff – Jr. (MWP)
Elmer Loose – Jr. (Adna)
A.J. Johnson – Sr. (Adna)
Brodie Klein – So. (Rainier)

Punter
Dawson Stanley – Jr. – (Napavine)


2017 SWW 2B League Coastal Division All-League Football
Co-Coach of the Year
— Shane Byington, South Bend; Luke Abbott, Raymond

First Team Offense
OFFENSIVE MVP – Brandon McMullen, Ilwaco Sr.
QB – Drew Rose South Bend Jr.
RB – Tyson Nissell Pe Ell/Willapa Valley Sr.
RB – Ben Byington South Bend Sr.
RB – Peter Hamilton Pe Ell/Willapa Valley So.
Rec – Ryan Shepherd Pe Ell/Willapa Valley Sr.
Rec – Raul Mora South Bend Sr.
Rec – Alex Kaino Ilwaco Jr.
OL – Brad Prestegord Pe Ell/Willapa Valley Sr.
OL – Marcus Connor Ilwaco Sr.
OL – Josiah Markwell South Bend Sr.
OL – Taevon Hubbard Raymond Sr.
OL – Royce Murry Ilwaco Sr.
OL – Austin McDonald Ocosta So.
K – Raul Mora South Bend Sr.
All-Purpose – McCartney Maden Raymond So.

First Team Defense
DEFENSIVE MVP – Ben Byington, South Bend Sr.
DL – Royce Murry Ilwaco Sr.
DL – Joe Wardlow Ocosta Sr.
DL – Michael Oropeza South Bend Sr.
DL – Brad Prestegord Pe Ell/Willapa Valley Sr.
DL – Christian Anderson Raymond Jr.
LB – Tyson Nissell Pe Ell/Willapa Valley Sr.
LB – Brandon McMullen Ilwaco Sr.
LB – Taevon Hubbard Raymond Sr.
LB – Josiah Markwell South Bend Sr.
LB – Grant Reid Ocosta Sr.
DB – Alex Kaino Ilwaco Jr.
DB – Cub Bair Pe Ell/Willapa Valley Sr.
DB – Ryan Shepherd Pe Ell/Willapa Valley Sr.
DB – Raul Mora South Bend Sr.
P – Raul Mora South Bend Sr.
P – Tyson Nissell Pe Ell/Willapa Valley Sr.

Second Team Offense
QB – Matt Pearson Pe Ell/Willapa Valley Jr.
RB – Patrick Edwards Raymond Jr.
RB – Hayden Hoff Ocosta Sr.
RB – Kobe Beck Ocosta Jr.
Rec – Cub Bair Pe Ell/Willapa Valley Sr.
Rec – Jeb Sheldon Ilwaco Jr.
Rec – Chase Flynn South Bend So.
OL – Michael Oropeza South Bend Sr.
OL – Christian Anderson Raymond Jr.
OL – Wyatt Bush Pe Ell/Willapa Valley So.
K – Reese Garcia Raymond Jr.
All-Purpose – Ryan Shepherd Pe Ell/Willapa Valley Sr.

Second Team Defense
DL – Kobe Hoffman Pe Ell/Willapa Valley So.
LB – Allen Chetwood Ilwaco Sr.
LB – Max Smith Pe Ell/Willapa Valley So.
DB – Kobe Beck Ocosta Jr.
DB – Jack Jordan Raymond Jr.
DB – McCartney Maden Raymond So.
DB – Mayson Estle South Bend So.
P – Paul Bjornsgard Ocosta Jr.

Honorable Mention
Ilwaco – Trenton Cox, Jr.
North Beach – Brenden Chaney, Sr., Tavo Muro, Sr., Patrick Day-Heyd, Jr., Keenan Gerba, So.
Raymond – John Kronjaeger, Sr., Cesar Delgado, Jr.
South Bend – Sam Green, Sr., Jacob Strozyk, Sr.

ACADEMIC ALL-LEAGUE – 3.7 cumulative GPA or higher
Ilwaco – Brandon McMullen, Sr., Jeb Sheldon, Jr.
North Beach – Ben Poplin, Sr., Brenden Chaney, Sr.
Ocosta – Grant Reid, Sr., Cole Hatton, So.
Pe Ell/Willapa Valley – Tyson Nissell, Sr., Matt Pearson, Jr., Adam Smaciarz, So., Luke Gerow, So., Carter Pearson, So.
Raymond – Jack Jordan, Jr., Cole Enslow, Jr., Patrick Edwards, Jr., Reese Garcia, Jr.
South Bend – Josiah Markwell, Sr., Sam Green, Sr., Ben Byington, Sr., Jacob Strozyk, Sr., Jacob Lush, Jr., Drew Rose, Jr.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *